Shakeology

by Jen on June 25, 2013

Simplify your nutrition with Shakeology, the Healthiest Meal of the Day®. Replace one meal a day with Chocolate (regular or Vegan), BRAND NEW Vanilla, Greenberry, or Tropical Strawberry (Vegan) to increase your energy, reduce cravings, lose weight, and feel great.*

I have been enjoying Shakeology for over 4 years now. I drink it every single day for my morning snack, plus if I’m on the run, it makes a great lunch. Yep, I’m addicted. It has helped me to lose 60 pounds AND has given so much more energy.  As a result, I feel healthier and have better digestion.

Because of my experience, I shared this with my family and friends. Hundreds of people that I coach have started using Shakeology to enhance their lives.

Sure, I’ll admit, I was skeptical at first. So, I did my research…and was blown-away! Seriously GOOD stuff! Who would think you could drink a delicious shake, lose weight, and get all the nutrients you need?!?!?!

Lots of people want to try Shakeology but are taken back by the cost ($129/month), as I was at first. When you use Shakeology, however, as a meal replacement, the cost is completely justified. Let’s look at what you would HAVE to eat to get the same nutrition in a single glass.

  • 1 bowl exotic fruit, including gochi berry and acai berry ($4.40)
  • 4 cups raw broccoli ($3.94)
  • 7 whole carrots ($1.99)
  • 10 cups raw cauliflower ($4.30)
  • 3 cups romaine lettuce ($1.99)
  • 4 cups uncooked mushrooms ($8.97)
  • 3 raw onions ($2.91)
  • 1 cup peas ($1.09)
  • 4 cups red radishes ($5.16)
  • 4 cups non-fat yogurt ($3.49)
  • 1 shot wheat grass ($1.95)

TOTAL: $41.19

Multiply by 30 servings and that means you are getting $1235.70 worth of food for $129.95. What a BARGAIN!!!

I used to spend anywhere from $5-$8 on breakfast or snacks or lunch. Now I spend $4 and am putting something into my body that is extremely healthy. When I’m running around as a busy mom, instead of stopping by the local fast food place and dropping another $5-$10 down for artery-clogging, nutritionally-deficient food, I simply drink Shakeology! Plus, I’m full for 2-3 hours! Take a look at the comparison charts below…WOW!

Shakeology-cost-per-shake

 

shakeology-vs-competitors

 

 

So, you’ve made it this far and have decided that you WANT to try Shakeology. Now what?

 

CLICK TO ORDER 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...Print This Print This

{ 2 comments… read them below or add one }

1 Megan August 8, 2013 at 6:33 pm

I tried Shakeology last year when I was doing P90X and I loved the chocolate one! I was also taking the p90x supplement pills, and the recovery drink (which was also delicious) meanwhile sticking to the meal plan and I couldnt help but think how ALL of these vitamins I am in taking cant be necessary. And I recently read this article that touches on the idea that taking too many vitamins might be a bad thing?
http://navixmarketplace.com/learn/are-vitamins-really-good-for-you/

Reply

2 Jen August 9, 2013 at 11:37 am

Hi Megan, thanks for your comment and link. I’m glad to hear you loved Shakeology. I agree, too many vitamins are not necessary, which is why I don’t take any other vitamins on top of Shakeology. Personally, I just can’t get enough vitamins from the food I eat, so Shakeology is a great addition to my diet. Plus it has 70 superfoods that we just can’t get in our daily foods. I also take the Recovery Drink and Energy & Endurance formula which have totally different purposes for our body and my lifestyle in particular.

Reply

Leave a Comment

CommentLuv badge

Previous post:

Next post: